Студијско путовање у Вишеград

foto_galerija
foto_galerija
foto_galerija
foto_galerija
foto_galerija
foto_galerija
foto_galerija
foto_galerija
foto_galerija
foto_galerija
foto_galerija
foto_galerija
foto_galerija

У циљу обележавања 125 година од рођења Иве Андрића, јединог нобеловца са јужнословенских простора, наставнице Вишња Минчев и Милијана Добросављевић осмислиле су образовни пројекат Са Андрићем кроз време, пределе и речи. У оквиру бројних пројектних активности које ће обједињене бити презентоване на јавном часу 17. маја, организовано је и студијско путовање у Вишеград, за који је Андрић био нераскидиво везан, у којем је провео рано детињство и којем се касније често враћао.

Тематско путовање до Вишеграда било је у потпуности посвећено Иви Андрићу, а ученици и наставници Железничке техничке школе посетили су Андрићеву учионицу, Андрићград и Мост Мехмед-паше Соколовића, који је био Андрићева инспирација за величанствени роман На Дрини ћуприја. Да би учесници путовања доживели Андрићеву визију моста прочитан је уводни део романа у коме је приказан опис предела на којем је изникла грађевина необичне лепоте.

У Андрићевој учионици сачуван је дух времена с краја 19. века, а кустос Никола Ђукановић говорио је присутнима о Андрићевом детињству, школовању и његовој привржености према учитељу Љубомиру Поповићу.

У Андрићграду је сећање на великог писца оживљено у Андрићевом институту у којем су домаћини били Горица Ћећез и Љубомир Јелесијевић. Они су учеснике студијског путовања упознали са активностима Института, а осим занимљиве поставке Андрићевих фотографија и оригиналних издања књига, присутни су посетили Његошеву бину и изложбу слика Катарине Недељковић у галерији Петра Лубарде.

Време предвиђено за шетњу искоришћено је за крстарење реком Дрином са које се пружа очаравајући поглед на лукове моста и за шетњу по мосту Мехмед-паше Соколовића. Путовање је уприличено 22. априла 2017. године, уочи Светског дана књиге и ауторских права, који се сваке године обележева 23. априла.

Датум уноса:23.04.2017

АКТУЕЛНОСТИ

Ментално здравље је универзално људско право

  Ментално здравље је универзално људско право,,Људска права су универзална и служе за унапређење и заштиту права људи на достојанство, аутономију и укључивање у заједн...

Детаљи »


Еразмус за Железничку техничку школу

Еразмус за Железничку техничку школу...

Детаљи »


Ментално здравље младих и психоактивне супстанце

  Поводом обележавања Светког дана менталног здравља, у нашој школи одржано је и предавање на тему ,,Ментално здравље младих и психоактивне супстанце"....

Детаљи »


Транспорни комерцијалиста - практична настава

  У оквиру практичне наставе у блоку ученици одељења 3/2 су у пратњи предметних наставника Наташе Милуновић и Филипа Сајићa обишли железничку станицу Вршац и знаменито...

Детаљи »