Образовање о Холокаусту

ЖТШ

Поводом Дана сећања на жртве геноцида, који се у Србији обележава 22. априла, на дан  ослобођења логора Јасеновац, Институт за филозофију и друштвену теорију ( ИФДТ ) организовао је у Новом Саду од 18. до 22. априла 2017. године серију догађаја под називом „Сећање на Холокауст" (концерт, изложба, филозофска конференција, округли сто историчара, један школски дан о Холокаусту и Симпозијум о образовању о Холокаусту). Наставница социологије и грађанског васпитања, Нада Бањанин Ђуричић, је учествовала у организацији и реализацији два дана посвећена образовању о Холокаусту.

Један школски дан о Холокаусту „Лекције за будућност“ реализован је 20. априла 2017. са ученицима Средње школе „Светозар Милетић“ из Новог Сада, у сарадњи са њиховом наставницом Гагом Крајцир. Четири школска часа о Јеврејима у Србији, о антисемитизму, нацистичкој идеологији и Холокаусту одржале су заједно Нада Бањанин Ђуричић и Соња Виличић из Удружења Хавер Србија. За ученике је уприличен и обилазак синагоге уз стручно вођење. На крају дана ученици су разговарали са господином Александром Ајзинбергом и господином Јозефом Баруховићем, који су као деца преживели Холокауст. Овај сусрет, на крају напорног, али продуктивног дана, на ученике је оставио снажан утисак. Евалуација овог школског дана је показала веома висок степен успешности.

Симпозијум „Учити о Холокаусту: утопија или шанса - образовне праксе и педагошки изазови" је реализован 21. априла 2017. године.

Основни циљеви симпозијума су били: размена искустава (како наставника у школама, тако и едукатора у невладином сектору), подстицање сарадње и умрежавања, пружање модела и едукативних материјала за рад у формалном и неформалном образовању, формулисање препорука за унапређење наставе, сензибилисање и охрабривање наставника да се баве темом Холокауста у оквиру различитих наставних предмета. Циљ симпозијума био је и подршка развоју наставе о Холокаустуи оснаживање наставниказа бављење најтежим друштвенимтрагедијама и злочинима у савременој историји, као и уочавање значаја подучавања о Холокаусту у контексту образовања за мир, развијања грађанске одговорности и учења о људским правима.

Своја искуства износили су наставници коју су учење о Холокаусту успешно имплементирали у своју наставу и  ваннаставне активности, представници ИФДТ, госпођа Биљана Стојановић испред Министарства просвете, науке и технолошког развоја, али и представници невладиних организација које се  баве истраживањем и подучавањем о Холокаусту. У уводном делу симпозијума, Нада Бањанин Ђуричић је изложила педагошке принципе Јад Вашема, а у завршном делу презентовала рад „Како смо учили о Холокаусту у Железничкој техничкој школи“. Предавања су била инспиративна и мотивишућа, а као својеврстан мото целог догађаја наметнула се реченица: Да се више никад не понови. Посебан  утисак оставило је предавање Жака Оливијеа Давида, који је, износећи искуства Музеја Холокауста у Паризу (Mémorial de la Shoah), представио иновативан приступ подучавања о Холокаусту у француском образовном систему. У раду симпозијума је учествовало 18 излагача, а присуствовало му је око 60 наставника из целе Србије. Евалуација симпозијума је показала веома добар резултат и потребу да се овакви сусрети редовно организују.

Датум уноса:25.04.2017

АКТУЕЛНОСТИ

Конкурс за ученике

   

Детаљи »


Резултати конкурса за избор особе у пратњи

   

Детаљи »


Нежност - последња реч света

У организацији Ученичког парламента наше школе, четрнаест ученика је присуствовало премијери интерактивне представе „Нежност, последња реч света – дневник заједнице о екстремизму”. Ученици...

Детаљи »


,,Кратак је живот ко сан, дела су вечита тек"(Стерија)

Претходна недеља протекла је у знаку бројних активности наших ученика и наставника. Ученици одељења 3/2 памтиће један дан на практичној настави по занимљивом путовању у Вршац. Осим што су ...

Детаљи »


Развој железнице је незаустављив

  Вршилац дужности генералног директора ,,Србијавоза" Иван Булајић посетио је у среду, 28.02.2024.године, Железничку техничку школу и ученицима трећег ...

Детаљи »