Мјузикл „Школаут" у Дому омладине
У суботу, 18. јуна од 20 часова у Дому омладине Београда посетиоци ће имати прилику да погледају мјузикл „Школаут“, драмски пројекат београдских средњошколаца. Ученици Пете београдске гимназије, Електротехничке школе "Раде Кончар" - Електротеатар, Железничке техничке школе и још неколико средњих школа Београда заједничким снагама изводе десет сцена о савременом животу младих у Србији. Улаз за све заинтересоване је слободан.
Овај мјузикл недвосмислено указује да се омладина враћа на стазе правих вредности као што су заједништво, слобода духа, креативност и, наравно, рокенрол - као музички избор, али и начин живота. Како је настао, шта представља мјузикл и шта за ученике значи драмска уметност, рекли су нам управо они – ученици окупљени око овог пројекта, заједно са професорима који су им били професионална и стручна подршка у реализацији.
Екипа мјузикла „Школаут“: „Ми смо један од доказа да праве културне вредности и данас постоје!“
Као инсипирација за мјузикле често се узимају теме из познатих књижевних дела и филмова. Како је настао овај "Школаут" и коју поруку носи?
Растко Јевтовић (професор): Школаут је базично настао из актуелног репертоара "Кестена", а то су познати ex yu рок и страни рок хитови. Од књига користили смо "Дневник Ане Франк" као предложак за прву сцену, а "Чекајући Годоа" за другу. Пошто је реч о делу лектире, најпре за основну, затим за средњу школу, ваљда је јасно да је реч о нечијем одрастању... У представи пратимо развој неких ликова, рецимо један лик је, најпре, заљубљени младић, затим надобудни песник, потом професор, а друго двоје ликова су прво побуњени ученици, затим младић и девојка, најзад муж и жена.
Лара Денић (ученица): Сам почетак настао је од идеје укључивања школског бенда у представе професора Растка Јевтовића, заљубљеника у драму и рокенрол. Затим је кренуо да се развија из заједништва са ученицима и професорима из других школа која су дала допринос новом енергијом и узајамном инспирацијом. Управо ово заједништво и повезаност ученика и професора из разлчитих школа шаље поруку и смисао Школаута - то да је тимски рад неприкосновен и да млади људи, под супервизијом професора - драмских педагоога, треба да се уједињују.
У мјузиклу учествују средњошколци окупљени у драмске секције неколико школа. Колико за ове младе људе значи прилика да своје таленте, интересовања и дилеме одрастања изразе кроз драмску уметност? Колико им је важна подршка професора у томе?
Драгана Китановић (професор): Драмско образовање се недвосмислено показује као неопходна допуна формалном образовању средњошколаца. Иако је Школаут нека врста експресивног музичког театара, који доноси личне приче и личну митологију укључених у креативни процес. Специфичност овог пројекта јесте управо фокус на тимску креативност, која се исказује као нови принцип креирања позоришне представе. У том смислу, помоћ драмских педагога била је важна само за подизање таласа на којима је пливала стваралачка, музичка и глумачка игра истинских креатора овог пројекта – самих ученика.
Лара Денић (ученица): Сцене Школаута настајале су заједничким радом на пробама где је свако имао право да изрази свој став о ликовима у којима смо се безброј пута проналазили. Сваки лик носи лични печат особе која га изводи. У свим нашим идејама, питањима и недоумицама помагали су нам професори који су нас кроз рад, осим уметности, учили и животу.
Рад на мјузиклу подразумева музику, плес, певање и глуму – колико је младим људима, који нису професионални глумци, било тешко да припреме један овако захтеван пројекат?
Матеја Станковић (ученик): Било је прилично тешко на почетку, када се још нисмо сви познавали. Захтевало је доста времена и труда, али временом је све прерасло у креативну игру, забаву, у којој смо уживали и међусобно се помагали.
Истичете да мјузикл "Школаут" недвосмислено указује да се омладина враћа на стазе правих вредности као што су заједништво, слобода духа, креативност и, наравно, рокенрол - као музички избор, али и начин живота. Да ли је, у поплави многих дискутабилних уметничких и људских вредности, заиста тако?
Алекса Ђукић (ученик): Увек су постојали млади људи који су се одупирали утицају друштва, али су неретко то били само појединци, или бунтовници. Сада када смо се ујединили и постали креативни тим, ми смо један од доказа да праве културне вредности и данас постоје.
Којој публици је намењен овај комад?
Растко Јевтовић (професор): Појединачно, и драма и музика су две универзалне уметности, које превазилазе временске и просторне баријере. Заједно, оне представљају сигуран пут до публике свих генерација. Дакле, Школаут је намењен свима нама!
Шта за младу екипу мјузикла "Школаут" значи појављивање на професионалној сцени Дома омладине Београда?
Лара Денић, Ивана Иваниш, Алекса Ђукић, Александра Ломић, Софија Теофиловић, Дејан Тошић, Матеја Станковић... (ученици): Много, поготово у овим годинама! То је наша прилика да се исказемо на начин који је нама јединствен на сцени. Да развијајмо сопствене своје таленте и ван учионица. Појављивање на професионалној сцени Дома омладине за нас представља велику част и одговорност. Надамо се да ћемо оправдати очекивања и потврдити да смо вредни једне од најзначајнијих сцена у Београду.
Преузето са веб-сајта Дома омладине
Датум уноса:18.06.2016
ПОВЕЖИ СЕ: