„Шта би било да није било“
TweetПосета ученика и наставника Железничке техничке школе 60. Међународном сајму књига, који је ове године одржан под слоганом „Шта би било да није било“, организована је петог сајамског дана, који је био посвећен школским посетама и посебним програмима за ученике и наставнике. Присуство ученика једној од најстаријих књижевних манифестација у региону пружило им је прилику да се упознају са најновијим светским и домаћим издањима, да пронађу књиге у жанровима које воле, али и да присуствују промоцијама, трибинама и разговорима са писцима и другим уметницима. Посету Сајму организовале су наставнице Вишња Минчев, Милијана Добросављевић и Маја Стјепановић.
Почасни гост овогодишње манифестације била је Русија, која је представила своје богато културно и књижевно наслеђе кроз промоције, учешће познатих аутора, преводилаца и издавача и изложбом Благо руске писмености, на којој су приказане фото-репродукције јединствених споменика из збирке Московског државног музеја-парка „Коломенско-Измајлово-Лефортово-Љублино“. На штанду ЕУНИК-а (културни центри Велике Британије, Немачке, Италије, Француске и Шпаније) посетиоцима су представљени програми за учење језика, као и заједнички програми културних центара чији је циљ ширење сарадње, боље разумевање и подстицање културне разноликости.
Ученици трећег и четвртог разреда су посебно интересовање показали за садржаје Сајма образовања, који се већ осму годину заредом одржава у оквиру Сајма књига. У непосредном контакту са представницима факултета ученици су се информисали о студијским програмима Универзитета у Београду, о студирању у иностранству, али и о програмима каријерног вођења и саветовања који им могу помоћи у избору факултета и планирању каријере.
Међународни београдски сајам књига није само прилика да се на једном месту окупе издавачи, аутори и читаоци и да се представи савремена издавачка продукција, већ и прилика да се размене идеје и покрену актуелна књижевна и друштвена питања. Не заборавимо ни поруку коју нам је давне 1990.године, говорећи о Сајму књига, упутио књижевник Милорад Павић: „Данас књижевност живи од покојних класика и од живих читалаца који сада постављају ново питање: можемо ли волети једну књигу, а не колико је ценимо или колико је лепа... Тражите, дакле, овде, вечерас, књигу коју ћете моћи да волите. Тиме можда помажете овој планети да преживи...“
Датум уноса:01.11.2015
ПОВЕЖИ СЕ: