Законоправило Светог Саве
Историчар уметности Душан Миловановић, који се скоро 50 година бави средњовековном српском историјом и културом, одржао је у среду, 10.04.2019. године, у Дечијем културном центру, аутентично предавање о Законоправилу Светог Саве. За музички предах током предавања био је задужен уметник Милош Николић, који је одсвирао две мелодије на народном дувачком инструменту кавалу.
Овом занимљивом културном догађају присуствовали су и ученици Железничке техничке школе, који су се пласирали на Градско такмичење из историје и ученици одељења 32, који похађају верску наставу.
Тежиште предавања, илустрованог презентацијама, посвећено је законодавном раду Светог Саве, који је 1219. године, користећи највредније законске књиге Источног Ромејског царства , приредио за свој народ „Законоправило“, које се у науци још зове „Номоканон“, а у словенском свету и „Крмчија“, књига којом се руководи земљом и црквом. Овај обимни рукопис, који се у преписима креће између 400 и 800 страна помогао је да Србија стекне и црквену и државну самосталност и да се вине међу најистакнутије земље тога доба.
Законоправило Светог Саве биће уткано и у Законик цара Душана из 14. века и Закон о рудницима деспота Стефана Лазаревића из 15. века. Занимљиво је да је почетком 19. века прота Матеја Ненадовић из ове књиге преузео поједине одељке, припремајући први устав Србије, коју је тек требало ослободити.
На крају излагања предавач Душан Миловановић је истакао да без делатности Светог Саве не би било ни нас и да би највећи народи били веома поносни на тако богату баштину коју су им преци оставили.
Посету предавању и презентацији Законоправило Светог Саве организовали су Рајка Голубовић, наставник историје, и Саша Ђокић, наставник верске наставе.
Датум уноса:13.04.2019
ПОВЕЖИ СЕ: