Сећање у нашим очима - са генерације на генерацију
Tweet„Сећање у нашим очима - са генерације на генерацију“ назив је свечане комеморације која је, поводом обележавања Међународног дана сећања на жртве Холокауста, организована у уторак 24. јануара 2017. године у Културном центру Рекс, у Јеврејској улици број 16.
За ову прилику, заједничким напором ђака Железничке техничке школе из Београда и Основне школе „Вожд Карађорђе“ из Јакова, њихових наставница и наставника, уз подршку организације Хавер Србија, припремљен је програм који је једним делом, активно укључио и посетиоце.
Након поздравног говора који је одржао Данијел Богуновић испред Јеврејске општине Београд, молитву за мртве - Кадиш, отпевао је Стефан Зекић, диригент хора „Браћа Барух“. Шест свећа, за своје претке и, симболички, за шест милиона жртава Холокауста, запалила су деца - потомци преживелих Јевреја: Сара Барац, Магдалена Танасијевић, Огњена Ратковић, Матија Богуновић, Богдана Ратковић и Адам Савић. Комеморација је започела филмом „Сећање“ који је приредио ученик Милош Поповић са професорком Надом Бањанин Ђуричић, Драгославом Живковићем, бившим учеником Школе и Данијелом Радоњић. Хор Основне школе „Вожд Карађорђе“ из Јакова пратио је програм рецитала песмама „Кад ја пођох на Бембашу“, „Цвета трешња“, „Дона, Дона“, „Русе косе“, „Ели, Ели“, „Само да рата не буде“ и „Адио керида“. У свечаном рециталу учествовали су ученици Лазар Стевић, Данијела Радоњић, Анђела Цветковић, Александра Рајковић и Марко Цвијановић.
Свечана комеморација је била тематски усмерена на децу у Холокаусту. Текст рецитала приређен је на основу аутентичних сећања и сведочења малобројних преживелих, чланова јеврејске заједнице, о једном тешком периоду њиховог сопственог детињства, током ратних година. Неки од њих су, пуно пута на различитим јавним часовима, говорили пред ученицима бројних школа у Србији. Ово је био начин да им ученици узврате, да покажу саосећање, поштовање, уважавање и пијетет. Посебна вредност овог скупа је управо сусрет београдских ђака са последњом генерацијом преживелих који су током Холокауста били деца. Пола сата уочи саме комеморације, ђаци - учесници програма су имали непосредан и присан разговор са преживелима. Њихове животне приче, као и само њихово присуство, учинили су овај сусрет драгоценим. Александар Ајзинберг, Бреда Калеф, Дрита Тутуновић, Ела Израел-Деловска, Ева Чавчић, Филип Давид, Изи Бераха, Јозеф Баруховић, Луција Рајнер, Реа Живковић, Соња Демајо Лунгиновић и Вера Караоглановић Кротић, седећи у првим редовима, слушали су одломке и одјеке властитих сећања које су, овог пута, изговарали основци и средњошколци. Њихова порука је пренета и примљена: са генерације, на генерацију.
Програм комеморације идејно су обликовали Нада Бањанин Ђуричић, Никола Митић, Маја Дорић, Милица Покрајац, Виолета Живковић и Соња Виличић уз логистичку помоћ Миле Стојановић и Вере Меворах. Овај догађај који су, као и прошле године, иницирали наставници и ђаци, заједно са органзацијом Хавер Србија, имао је вишеструке циљеве; поред комеморативног, значајан је и васпитни и едукативни циљ.
У свечаној комеморацији учествовало је више од четрдесет ученика. Присуствовало јој је више од двадесет преживелих, а међу њима су били и представници Удружења логораша „Јасеновац“: Славко Милановић, Бригита Кнежевић, Милутко Кондић и Јован Пејић. У публици је било више од сто педесет посетилаца. Снага овог скупа изражена је у сећању на губитак и на злочин, са јасном идејом - никад више. Главна порука, суштина, сажета у речима говорника, гласила је: Живот изнад свега, живот као највиша вредност; људско достојанство и култура сећања.
Датум уноса:28.01.2017
ПОВЕЖИ СЕ: