Стручно путовање ученика матурских и завршних разреда

ЖТШ

Школске 2018/2019. године организовано је стручно путовање за ученике матурских и завршних разреда у периоду од 25.3. до 30.3.2019. године. У пратњи директора школе Златка Радосављевића и одељењских старешина ученици су посетили  Словачку, Чешку, Немачку и Мађарску. Ово путовање им је пружило јединствену прилику да упознају обичаје и културу различитих народа и да обогате своје знање из области железничког саобраћаја.

За шест дана, колико је трајала екскурзуја, ученици наше школе су били у прилици да виде три европске престонице панорамским разгледањем градова, али и обиласком најзначајнијих историјских споменика.

Поред разгледања  импресивних културно – историјских знаменитости  у Братислави, ученици ЖТШ су посетили Факултет за саобраћај и економију транспорта и комуникација у Жилини. Од љубазних домаћина добили су значајне информације о начину организовања рада и живота на њиховом универзитету и о могућностима школовања у овој установи.

У Прагу, који је једна од најочуванијих престоница Европе, обишли су најзначајније  културно -историјске споменике и упознали се са историјом овог града од његовог настанка у 9. веку до „плишане револуције"  1989. године после које следи интезиван економски развој Чешке Републике.

Током стручног путовања ученици Железничке техничке школе имали су могућност да упознају железнички саобраћај Немачке. Вожња возовима до немачког града Швандорфа и обилазак радионице са савременим уређајима на прузи и у станици, значајно су допринели стварању шире слике о железници у Европи.

Последњег дана стручног путовања ученици и професори су панорамски разгледали Будимпешту, а онда обишли знаменитости ове мађарске метрополе. Путовање у Сент Андреју омогућило је нашим ученицима да виде некадашње стециште српске културе , али и да уживају у шетњи улицама те љупке варошице.

На овом путовању пређени су километри и километри, стечена су бројна сазнања о градовима, пределима, пругама, возовима и људима. Остала су драгоцена животна искуства и лепе успомене које обогаћују људски живот.

Датум уноса:10.04.2019

Прваци Општине Палилула

На Општинском такмичењу у кошарци које је одржано 23. 10.2023. у Спортском центру ,,Падинска Скела" екипа Железничке техничке школе освојила је прво место. Честитамо нашим т...

Конкурс за наставнике и стручне сараднике